logo450

Na naši spletni strani uporabljamo piškotke, saj ti omogočajo boljše in pravilnejše delovanje. Zaradi EU zakonodaje, vas moramo vprašati za soglasje. Prosimo vas, da sprejmete uporabo piškotkov in si s tem omogočite pravilen prikaz naše spletne strani. Piškotke uporabljajo vse spletne strani.

Za uporabo naše spletne strani se morate strinjati s pogoji Zasebnosti.

SLADKE INFORMACIJE 2023

67 let društva

 

Zdravje ne prihaja vedno iz medicine.

Po navadi prihaja iz miru v srcu in v duši. Prihaja iz smeha in ljubezni.

e-mail: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.

-uvod predsednika www.diabetiki-mb.si

-program aktivnosti

-izobraževanje PISARNA: Trubarjeva 15, Maribor

-odprti telefon URADNE URE: od 9 do 11 ure

-sociala ponedeljek, torek, sreda

telefon: 02 2282310 064 169 520

e-mail: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.

www.diabetiki-mb.si

 • 2 -

Uvod predsednika

Spoštovane članice dragi člani društva.

Vlaganje v zdravje je vložek v razvoj družbe, je zapisala diabetologinja drJelka Zaletel, dr. med. in še kako prav ima. Ena od tem svetovnega dneva sladkorne bolezni, ki ga obeležujemo 14. novembra po celem svetu, je dostop do zdravljenja sladkorne bolezni. Potreben je vse življenjski pristop s katerim se opolnomočijo posamezniki, bolniki v vseh življenjskih obdobjih in oblikujejo pogoji , ki bodo vsem omogočali zdravo prehranjevanje in redno telesno dejavnost. V programskih aktivnostih smo si zadali cilje, da bo vsak član deležen pomoči pri usklajeni oskrbi med ravnmi zdravstvenega varstva. Ugotovimo lahko, da smo v Sloveniji, proti velikemu številu manj razvitih držav, na boljšem, da bolniki prejemajo inzulin brezplačno, da imamo najnovejša zdravila in predvsem je zelo dobro poskrbljeno za otroke. Še naprej se bomo v društvu zavzemali za brezplačno odobritev 50 testnih lističev za diabetike TIP 2. Danes smo priča naporom ministra in ministrstva za zdravje, da se za ljudi bolje poskrbi, da bomo kronični bolniki in starejši ponovno prišli do svojih družinskih zdravnikov. Veliko ljudi nima računalnika in medicinska sestra po telefonu ne more biti v vseh primerih tista, ki bo odločila o sprejemu pri osebnem zdravniku. Prenehajmo si izmišljevati nove načine prijave za obisk zdravnika. Enostavno se tako kot včasih, naročimo in v čakalnici počakajmo na pregled, saj so čakalnice prazne. Žal nismo v letu 2022 uspeli sklicati problemsko konferenco, kako priti do svojega izbranega zdravnika, vendar to bomo storili v tem letu.

Pred nami je nov letni program aktivnosti za 2023, ki je zelo obsežen. Pridobili smo ugodne cene za edukativna okrevanja in pričakujemo številčno udeležbo, tako kot v letu 2022. Povezali smo se z Društvom za srce in ožilje in ponovno sodelujemo s študenti Medicinske fakultete v Mariboru. Zadovoljni smo z udeležbo Šole zdravega življenja in jo bomo ponovili po programu v jeseni.

Glede na organiziranost zveze diabetikov je v naše društvo vključenih preko 850 članov iz 23 občin. IO društva je sklenil, da v občinah, ki imajo več kot 25 članov, organizira obliko dela, ki bo v občini vključila še večje število članov. Pričeli bomo z občino Slovenska Bistrica, Ruše, Kungota in Šentilj.

Spoštovani člani! Vesel sem, da društvo deluje dobro, za kar se zahvaljujem celotnemu IO in NO in sekretarki društva. Vsem članom smo tudi letos poslali bilten s priloženim programom aktivnosti za leto 2023. Vabilo za občni zbor je na zadnji strani in prosim pridite.

OSTANITE ZDRAVI IN OSTANIMO SKUPAJ, SAJ BOMO SAMO TAKO PREMAGALI STISKE IN TEŽAVE.

PROGRAM AKTIVNOSTI

Priložen program je zelo široko zastavljen. Preventivni programi so velikemu številu znani in lani je v njih sodelovalo veliko članov. Vsak je našel nekaj zase, najbolj so ljudje zadovoljni s programi edukativnih okrevanj, športnimi aktivnostmi, izleti, izobraževanji in druženjem. Veseli me, da so delavnice s predavanji dobro obiskane. Veseli bomo tudi vsakega novega člana, zato naš program pokažite prijatelju.

ČLANARINA

Letna članarina za leto 2023 znaša 14 € po sklepu IO društva.

Darujmo 1% DOHODNINE

Gotovo veste, da lahko vsak državljan RS do 1 % svoje dohodnine nameni za podporo nepridobitnim dobrodelnim organizacijam. Če se za donacijo dohodnine ne odloči, se njegova dohodnina vrne v Proračun RS. Svojo dohodnino lahko namenite Društvu diabetikov Maribor (priložen obrazec). Vsem tistim, ki ste že darovali in tistim, ki še boste, HVALA .

 • 3 –

IZOBRAŽEVANJE

UČNE DELAVNICE

V društvu si že vrsto let prizadevamo slediti izobraževanju za varno prihodnost, ki je tema tudi ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni za obdobje 2021- do 2023. Zdravstveni delavci morajo biti usposobljeni za zgodnje odkrivanje in diagnosticiranje bolezni in morajo zagotoviti najboljšo možno oskrbo. Osebe s sladkorno boleznijo morajo imeti dostop do stalnega izobraževanja, da bodo razumeli svojo bolezen in jo bodo lahko sami obvladovali na vsakodnevni ravni. Učne delavnice, ki so dolga leta naša stalna oblika izobraževanja nudijo prav to, kar si želimo narediti za slehernega bolnika, da postane opolnomočen za vodenje svoje sladkorne bolezni. V Štirih koraki za izboljšanje sladkorne bolezni, ki jo peljemo kot delavnice v mesečnih ciklusih skozi celo leto, spregovorimo o bolezni, dejavnikih tveganja in ob pomoči zdravstvenih delavcev opozarjamo na posledice bolezni. Pridružite se našim predavanjem in spoznali boste veliko novega o sladkorni bolezni.

Laično svetovanje za sladkorno bolezen je vsem dostopno brezplačno. Temelji na osebnem pristopu člana društva laičnega svetovalca, na nesebični pripravljenosti za medsebojno pomoč, podporo in spodbudo pri soočanju s sladkorno boleznijo. Velikokrat je dovolj že prisluhniti človeku, ki ima težave in mu tako pomagaš omiliti občutek strahu in zaskrbljenosti. Na svetovanje se lahko naročite preko odprtega telefona v društvu. Mirko Topolovec, laični svetovalec

Svetovanje v stiskah in težavah, za odprti telefon smo se odločili v obdobju, ko je virus Covid bil najbolj prisoten in je ogrožal ljudi s kroničnimi boleznimi. Člani niso prihajali v društvo, malo je bilo osebnih stikov, s telefonom pa smo želeli ohranjati socialne stike, kolikor je v trenutnih okoliščinah bilo možno in varno. V cilju obvladovanja stresa, zmanjšanja občutka straha, panike in zaskrbljenosti, vam je na razpolago ODPRTI TELEFON (064 169520), vsako sredo od 9 – 11 ure. Z veseljem vam bomo pomagali.

Lidija Salomon, mentorica za svetovanje osebam v stiski in težavah.

SOCIALNA POMOČ

Komisija za reševanje socialnih stisk naših članov, bo tudi v letu 2023 delovala na osnovi sprejetega pravilnika. V kolikor ste v ekonomsko - socialnih stiskah in pomoči potrebni nam pišite, oziroma se oglasite v društvu. Pomagali bomo po naših najboljših močeh.

TELESNA AKTIVNOST

Stezno kegljanje in namizni tenis – vadbe v Dvorani Tabor, za naše člane BREZPLAČNO.

Pikado in rusko kegljanje – vadbe na Trubarjevi 15, MB, za naše člane BREZPLAČNO.

Plavanje – Športni park Ruše in Pristan Maribor, ob predložitvi članske izkaznice CENEJE.

 • 4 –

VABILO

na

REDNI OBČNI ZBOR

ki ga sklicujem na podlagi 2. odstavka 14. člena, Statuta društva.

v petek, dne 24. marca 2023, ob 14.00 uri,

v restavraciji GURMANSKI HRAM – Tezno ( avtobus št. 13)

Zagrebška c. 92, 2000 Maribor (pri kramarskem sejmu)

PREDAVANJE

Predlagani dnevni red:

 1. Otvoritev seje, izvolitev organov zbora in sprejem dnevnega reda:

 • delovno predsedstvo

 • verifikacijska komisija

 • dva overitelja zapisnika

 • zapisnikarja

 • ugotovitev sklepčnosti

 • sprejem dnevnega reda

 1. Poročilo predsednika društva o delu 2022

 2. Letno finančno poročilo za leto 2022

 3. Poročilo nadzornega odbora za leto 2022

 4. Razprava po poročilih in potrditev

 5. Program aktivnosti v letu 2023 in finančni plan za leto 2023

 6. Vprašanja, pobude in predlogi

Mirko Topolovec l.r., predsednik društva

Obvezne prijave do ponedeljka 20. marca 2023

(kosilo + druženje ob mednarodnem prazniku žensk – Dan žena)

Lastna udeležba znaša 12€.

Veselimo se srečanja z vami!